Dodaj do ulubionych

Skandynawscy liderzy

Większość maszyn, które trafiają na rynek Szwecji i Finlandii, powstaje w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w tych krajach, nawet tych, które nie są rodzimymi firmami.

Zarówno Szwecja, jak i Finlandia są krajami leśnymi. Chodzi nie tylko o powierzchnie posiadanych lasów, jak również rynek maszyn, który jest w tych krajach wysoko rozwinięty. Mechanizacji branży sprzyja system pozyskania drewna krótkiego (z angielskiego cut to lenght - CTL), który ma znaczący wpływ na metodę pozyskania surowca drzewnego.

W systemie tym sortyment powstaje przy pniu poprzez wykorzystanie przede wszystkim harwesterów, jako maszyn służących do ścinki i obróbki drewna oraz forwarderów do transportu gotowego surowca na składnicę przy drogach wywozowych.

John Deere w Szwecji, Ponsse w Finlandii
Znaczne zapotrzebowanie na zakup harwesterów i forwarderów sprawiło, że w Szwecji i Finlandii produkcję ma nie tylko wiele firm rodzimych, lecz także tych zagranicznych.
I tak na przykład amerykański John Deere, który powstał z połączenia kilku szwedzkich i fińskich producentów maszyn leśnych, takich jak ÖSA, Bruun System, Kockums oraz Lokomo, całą swoją produkcję maszyn CTL ulokował w szwedzkiej miejscowości Marsta.

Z kolei japoński Komatsu swoje maszyny leśne wytwarza w fabryce Komatsu Forest w Umeå w północnej Szwecji. W Szwecji swoje siedziby oraz linie produkcyjne umieścili oczywiście szwedzcy producenci maszyn leśnych, tacy jak Rottne Industri z siedzibą w Rottne (południowa Szwecja), EcoLog AB w Söderhamn (środkowa Szwecja) oraz

Gremo w miejscowości Ętran (południowa Szwecja).
Fińscy producenci maszyn CTL, tacy jak Ponsse i Logset, całą produkcję prowadzą na terenie Finlandii – Ponsse w Vieremä (środkowa Finlandia), natomiast Logset w Koivulahti, położonym niedaleko miasta Vaasa (zachodnia Finlandia).

Leśnictwo Szwecji i Finlandii jest bardzo podobne, ale pomiędzy rynkami maszyn leśnych istnieją różnice – szczególnie jeżeli chodzi o wielkość sprzedaży, liczby sprzedanych maszyn oraz ładowności forwaderów.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 13:33 28-11-2018


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama