Dodaj do ulubionych

Konferencja drogowa GAZETY LEŚNEJ


Przedstawiciele Lasów Państwowych, świata nauki, a także firm wykonujących prace drogowe, budowlane, dostarczających maszyny i technologie drogowe wzięli udział w konferencji szkoleniowej GAZETY LEŚNEJ „Drogi leśne – 2019” 
 
Wydarzenie odbyło się 15 listopada 2019 r., w Dobieszkowie koło Strykowa. Była to już IV z kolei konferencja organizowana w ramach cyklu „Międzybranżowych Spotkań Ekspertów” na temat dróg. Swoją ofertę związaną z budową i utrzymaniem dróg leśnych zaprezentowało 6 firm.

Dylematy inwestora
Konferencje drogowe organizowane przez GAZETĘ LEŚNĄ  mają za zadanie dostarczenie uczestnikom aktualnej wiedzy na temat technologii budowy dróg, a także problemów z jakim spotykają się inwestorzy.

Tematykę postępowań administracyjnych dotyczących robót budowlanych na drogach leśnych przedstawił dr hab. inż. Grzegorz Trzciński z Katedry Użytkowania Lasu SGGW. Omówił on przykłady problematycznych procedur, z którymi musiały zmagać się nadleśnictwa. Opowiedział na jakie trudności może natrafić inwestor w czasie procedowania budowy drogi leśnej. Jakie pułapki, nieuprawnione żądania i naruszenia prawa mogą powstać z powodu niewłaściwego interpretowania przepisów prawa, w tym prawa budowlanego, przez organy administracji publicznej.


Z kolei Piotr Młynarczyk, naczelnik Wy
działu Infrastruktury DGLP, przedstawił jak zawsze aktualne informacje na temat planów inwestycyjnych Lasów Państwowych, zaprezentował stan obecny i kierunki rozwoju infrastruktury drogowej. Jak podkreślał, LP każdego roku przeznaczają 300 – 400 mln rocznie na budowę dróg, w sumie w latach 2010 – 2019 było to już 3700 mln zł. Do tego LP wspierają także wspólne przedsięwzięcia drogowe z samorządami, także na ten cel w latach 2016 – 2018 przeznaczono 165,8 mln zł.
Lasy pracują nad opracowaniem operatów drogowych, czyli kompletnej sieci dróg leśnych.

Praca nad nimi powinna się zakończyć do końca 2020 roku. – To ważne, bo na tej podstawie będziemy wiedzieć w jakim zakresie trzeba będzie inwestować w budowę leśnych dróg – tłumaczył Piotr Młynarczyk.


Ważnym zadaniem dla Lasów jest także nowe oznakowanie i udostępnianie dróg. W tym zakresie przygotowywane są nowe znaki, które będą informowały o dostępności drogi – nie będą to znaki drogowe, tylko leśne – informacyjne.

Do budowy
W Dobieszkowie nie zabrakło również wykładów firm, które dostarczają sprzęt i technologie do budowy dróg.

Przedstawiciel OŚRODKA TECHNIKI LEŚNEJ opowiedział o urządzeniach do budowy i remontów dróg m.in. : rozdrabniaczu, równiarkach, pługofrezach
do czyszczenia rowów. Firma PIETRUCHA przestawiła korzyści z zastosowania georusztu PolGrid, grodzic winylowych i hybrydowych.

LH ENGINEERING opowiedział o technologii betonu wałowanego. CASE CONSTRUCTION przyjechał na wydarzenie z równiarką Case 836C AWD, którą można było oglądać podczas pokazu obok sali konferencyjnej.

GRILTEX przedstawił przykłady zastosowań geowłóknin wykorzystywanych przy budowie dróg leśnych. LOTOS ASFALT omówił natomiast zalety asfaltów drogowych.

 

 

 

 

 

 

 


Konferencja była objęta honorowym patronatem Dariusza Pieniaka, Dyrektora RDLP w Łodzi. Patronat internetowy sprawował portal FIRMYLESNE.pl

 
Dodano 12:19 23-10-2019


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama