Dodaj do ulubionych

Forest SHOW w Grodzisku Mazowieckim


Pokazy, testy i konkursy – jak zawsze nie zabrakło atrakcji na Forest SHOW, 7 marca odbyła się już 16. edycja tego wydarzenia.

Tym razem spotkaliśmy się w środku Polski, w Grodzisku Mazowieckim przy samym zjeździe z autostrady A2. Dzięki temu, centralnemu położeniu, dojazd na miejsce był bardzo łatwy i szybki z każdej strony kraju. Impreza po raz drugi zawitała na Mazowsze, poprzednio w tym regionie była w 2017 roku w Przasnyszu. 


Tradycyjnie w imieniu organizatora otwarcia Forest SHOW głośnym „Dzień dobry Państwu” dokonał Rafał Jajor, prezes wydawnictwa Lasmedia, wydawcy GAZETY LEŚNEJ i portalu FIRMYLESNE.pl. Zgromadzonych powitał także Robert Jaśkiewicz, zastępca dyrektora RDLP w Warszawie.


Na Forest SHOW były stoiska około 40 firm dostarczających maszyny leśne na polski rynek, a na nich pełna gama maszyn, narzędzi i osprzętu do prac leśnych, od narzędzi ręcznych, poprzez pługi, sadzarki, rębaki, przyczepy leśne, ciągniki rolnicze, skidery, forwardery, aż po największe harwestery z całym osprzętem. Były też opony, oleje, akcesoria i części zamienne.
– Pracujemy w zulu, przyjechaliśmy właśnie, żeby zorientować się w ofercie maszyn, poznać ceny i nowe technologie. Jesteśmy tu pierwszy raz – mówią Panowie Rafał i Damian, którzy przyjechali do Grodziska Mazowieckiego z Łukowa w woj. lubelskim.
Pierwszy raz na Forest SHOW był również Pan Zbigniew z Tomaszowa Mazowieckiego. – Jestem zainteresowany kupnem przyczepy i sadzarki, ogólnie mi się tu podoba – mówił.

 

 

 

 

 

 

 

 


Krzysztof Klaman przyjechał natomiast na Forest SHOW z Pomorza, z oddalonej o 360 km gminy Stara Kiszewa. – Prenumerujemy GAZETĘ LEŚNĄ, a na waszej imprezie jesteśmy już kolejny raz. Przyjeżdżamy jak tylko czas pozwala. Oglądamy nowości, czasami uda się kupić coś w promocji, jest okazja, żeby się spotkać i porozmawiać, nawiązać kontakty handlowe – tłumaczył Pan Krzysztof, który zgłosił się również do naszego stałego konkursu dla przybysza z najdalszego miejsca w Polsce.


Konkursu tego jednak Pan Krzysztof nie wygrał. Wyprzedził go Marian Korzystka z Człuchowa, który na Forest SHOW przejechał 425 km w jedną stronę.
Nie zabrakło na imprezie także maszyn używanych. Część tych nowych, i używanych prezentowało się w ruchu podczas dynamicznych pokazów na placu manewrowym. Firma MDL Witkowski wjechała na plac pokazowy z używanym forwarderem Ponsse, Fortech Serwis miał pokaz skidera Equus i forwardera Eco Log, Serafin pokazał maszyny Japa do produkcji drewna kominkowego, a Kopa-Kamiński forwardera Rottne. Usługi rozdrabniania promowała pokazem mulczera firma EKOmulcz. Przedstawiciele firm omówili właściwości każdej pracującej maszyny. Prelekcję o swoich produktach wygłosił też przedstawiciel firmy Utech.

Dodatkowo na placach testowych udostępniane były maszyny do testów, można było sprawdzić, jak pracuje się forwarderami, przyczepami zrywkowymi czy kombajnem do produkcji drewna kominkowego i innymi maszynami.
Tradycyjnie na Forest SHOW odbyły się również zawody operatorów maszyn leśnych – 7. edycja POLISH FORESTRY CHALLENGE. Tym razem na przyczepie zrywkowej marki Palms. Do rywalizacji stanęło 15 zawodników. Zadanie nawiązywało do codziennej pracy – operatorzy musieli załadować i rozładować przyczepę.


Najlepszy w tej konkurencji okazał się Hubert Wojciechowicz z powiatu koneckiego w woj. świętokrzyskim, który wśród nagród otrzymał także specjalny puchar ufundowany przez dyrektora generalnego LP Andrzeja Koniecznego. Drugie miejsce zajął Marian Korzystka z Człuchowa, trzeci był Damian Daniluk z Białej Podlaskiej. Głównym sponsorem konkursu była firma Kompania Leśna, polski dystrybutor maszyn marki Palms. Sponsorami konkursu były także firmy: Ivey, PKO Leasing oraz Polski Związek Pracodawców Leśnych, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie. Udział w zawodach był jak zawsze bezpłatny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polish Forestry Challenge cieszą się dużym zainteresowaniem operatorów. Dotychczas odbyły się już na skiderach (rok 2017 - Borsk), dwukrotnie na forwarderach (2017 - Przasnysz, 2019 - Legnica), trzykrotnie na przyczepach zrywkowych (2017 – Koszęcin, 2018 – Połaniec, 2020 – Grodzisk Mazowiecki) oraz na ciągnikach rolniczych (2019 – Borsk).
Na Forest SHOW nie zabrakło konkursów i innych atrakcji dla publiczności. Na stoisku firmy Stihl odbyły się pokazy okrzesywania i konkurs zmiany łańcucha na czas. Firma Makita przyjechała ze swoją pilarką elektryczną, można było ją na miejscu porównać ze spalinową. Na stoisku Kopa-Kamiński – najmłodsi mogli spróbować swoich sił operując miniaturą forwardera Rottne. Zabawy dla uczestników Forest SHOW zaproponowała też RDLP w Warszawie.

Federacja Arborystów Polskich przeprowadziła pokaz pracy na drzewie. Z kolei firma Ivey poszukiwała pracowników chętnych do pracy w Kanadzie – operatorów harwesterów, maszyn budowlanych, kierowców ciężarówek.

Najmłodsi bawili się w specjalnie przygotowanej przez organizatora Strefie Dzieci, z grami, zabawami i animatorem. Na miejscu dostępny był catering, a także ognisko, przy którym można było upiec sobie kiełbaskę.

Honorowy patronat nad imprezą sprawowali: Marek Roman, dyrektor RDLP w Warszawie, Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego oraz Wojciech Wójtowicz, prezes Polskiego Związku Pracodawców Leśnych. Współpraca: Nadleśnictwo Chojnów.
Patronat medialny miała GAZETA LEŚNA i portal FIRMYLESNE.pl.

Redakcja


Kto zaprezentował się na Forest SHOW w Grodzisku Mazowieckim?
ARCON POLSKA, EKOmulcz, FEDERACJA ARBORYSTÓW POLSKICH, FIRMYLESNE.pl, FORTECH SERWIS, FUSCH, GAZETA LEŚNA, GRASDORF KOŁA, HYDROFAST, IVEY GROUP, JMK, JUNKKARI, KOMPANIA LEŚNA, KOPA – KAMIŃSKI, LASMEDIA, LUPUS (MTZ), MAKITA, MDL WITKOWSKI, OREGON, OTL JAROCIN, P&S TECHNIC, P.H.U. JAN WENGRZYN, PKO LEASING, PRIME LEASING, RDLP W WARSZAWIE, ROLBUD, SADMASZ, SALTUS SERWIS, SERAFIN, SLP KRTINY, STARTLAS, STIHL, TAMARAGRO, TEX-STAR, UTECH, WARYŃSKI ORIGIN.

 
Dodano 14:35 24-02-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama