Dodaj do ulubionych

Wirus z lasu

Postępowanie z padłym dzikiem ma fundamentalne znaczenie w walce z afrykańskim pomorem świń.


Pod koniec stycznia prezydent podpisał specustawę dotyczącą ASF, która wprowadza m.in. wiele ułatwień dla myśliwych, którzy mają redukować populację dzików.
W ostatnich kilkunastu miesiącach media ogólnopolskie dosyć intensywnie podejmowały temat afrykańskiego pomoru świń (ASF). Czy w związku z nim społeczeństwo powinno się czegoś obawiać? Jakie konsekwencje gospodarcze i ekologiczne mogą nas czekać?

Problem dzika
ASF (z ang. African Swine Fever) jest to choroba wirusowa, która występuje tylko i wyłącznie u świń, świniodzików oraz u dzików. Nie występuje ona u innych zwierząt domowych (np. psów czy kotów) czy dzikich (np. jeleniowate czy psowate). Ponadto, ASF nie wpływa na człowieka w sposób bezpośredni, nie jest niebezpieczna dla ludzi, tzn. wirus nie stwarza zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Istotnie natomiast wpływa na człowieka w sposób pośredni, stanowiąc poważny problem ekonomiczny w przypadku występowania ognisk choroby, który wiąże się z utylizacją zarażonych zwierząt i w konsekwencji ogromnymi stratami finansowymi.


Oprócz strat ekonomicznych, ogromne konsekwencje będzie można odczuć także w przestrzeni ekologicznej z uwagi na liczne odstrzały zwierzyny prowadzone przez myśliwych na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się choroby oraz zbierane przez tę chorobę żniwo w postaci padłych dzików. Na szczególne podkreślenie zasługują liczne funkcje, jakie dzik pełni w ekosystemach leśnych. Obecnie nie ma jednoznacznej opinii jak skutecznie walczyć z ASF, żeby w sposób definitywny zlikwidować poważny problem, jakim jest ta choroba i jej następstwa.

Do tej pory nie opracowano skutecznej szczepionki, która pozwoliłaby wyeliminować lub znacznie ograniczyć występowanie choroby. Co więcej, podanie takiej szczepionki wszystkim wolno żyjącym osobnikom jest fizycznie niemożliwe. W momencie stwierdzenia występowania choroby, w przypadku trzody chlewnej konieczna jest całkowita likwidacja hodowli i utylizacja mięsa, natomiast w przypadku dzików takie działanie nie może mieć miejsca, gdyż grozi to tragicznymi konsekwencjami środowiskowymi, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

Dodano 13:57 21-02-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama