Dodaj do ulubionych

Konferencja dla zuli w Tucholi

Karolina Grabowska

 

27 października w Zespole Szkół Leśnych w Tucholi odbyła się ósma już „Konferencja dla zuli”. Jak zawsze dystrybutorzy sprzętu leśnego pokazali swoją aktualną ofertę przedsiębiorcom leśnym.

 

Tematem przewodnim „Konferencji dla zuli” w Tucholi było hasło: „Ciągnik do lasu i inny sprzęt leśny”. Organizatorem konferencji była oczywiście „Nowa Gazeta Leśna”. Współorganizatorem był Zespół Szkół Leśnych w Tucholi, a patronat honorowy objął dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek.

Tuż przed terminem konferencji musieliśmy przenieść się do większej sali, bo zgłosiło się tak wielu przedsiębiorców, iż nie zmieścilibyśmy się w wyremontowanej niedawno, mającej 100 miejsc nowoczesnej szkolnej auli. Przenieśliśmy się więc do ogromnej sali, gdzie z łatwością zmieściliśmy wszystkich naszych gości.

Na konferencję przyjechało ok. 150 osób, głównie szefów i pracowników zakładów usług leśnych. Wysłuchali i obejrzeli oni prezentacje firm, pokazujących na zdjęciach i filmach oferowany przez siebie sprzęt do pracy w lesie. Były też oferty firm zajmujących się doradztwem w zakresie pozyskiwania dotacji z UE i szkoleniami szefów i pracowników firm leśnych.

Przez cały dzień trwania konferencji w sali konferencyjnej i wokół niej odbywała się wystawa sprzętu. Swoje stoiska rozlokowały tu oczywiście firmy z ofertą dla zuli. Pod koniec konferencji wszystkie prezentowane maszyny i urządzenia zostały omówione przez przedstawicieli wystawców. Niektóre maszyny odpaliły silniki i pokazały część swoich możliwości.

Wśród przedsiębiorców leśnych obecnych na konferencji przeprowadziliśmy badanie ankietowe dotyczące sprzętu, jaki posiadają. Wyniki tej ankiety prezentujemy w oddzielnym artykule.

Wszyscy uczestnicy konferencji korzystali z darmowego poczęstunku kawowego oraz także bezpłatnego obiadu, serwowanego w szkolnej stołówce. Niektórzy mogli więc sobie przypomnieć swoje szkolne lata.

Na konferencji swoją ofertę przedstawiło blisko 20 firm z branży leśnej (kolejność alfabetyczna): AGCO, AGRO-LAS TRZCIANKA, EXPORT-IMPORT HALINA KANIA, FOREST CONSULTING CENTER, FORTECH SERWIS, GRUBE, HORTUS, INTRAC, KOMPANIA LEŚNA, MAKITA, MOTIP DUPLI, NORD, SILVAPOL, STIHL, TRADE-STOMIL, VMD, ZASŁAW.

Na żywo pokazane zostały maszyny: harwester ECO-LOG 560 C, ciągniki w leśnej zabudowie FARMTRAC, zbiorniki na paliwo FORTIS, wciągarki KRPAN, pilarki MAKITA, ciągniki w leśnej zabudowie MTZ BIELARUS, części zamienne i akcesoria z oferty firmy NORD, przyczepy leśne PALMS (dwa modele), pilarki STIHL, ciągniki VALTRA (cztery modele, w tym w leśnej zabudowie), części zamienne i akcesoria z oferty firmy VMD.

Kilku uczestniczących w konferencji zulowców mówiło już po konferencji, że są bardzo zadowoleni. Dlaczego? Podkreślali, że mieli cały dzień na to, by porozmawiać z dilerami. Obejrzeli spokojnie maszyny, weszli do kabin, kto chciał, to uruchomił silnik. Był czas, by o wszystko dopytać. Był czas, by się potargować o cenę....

Kilku z obecnych na konferencji przedsiębiorców leśnych mówiło nam tuż po niej, że znaleźli tu sprzęt, jaki jest im potrzebny. I zamierzają go kupić w najbliższym czasie. Czekają tylko na wyniki trwających właśnie przetargów na usługi leśne w roku 2013.

Opiszemy teraz krótko, co można było zobaczyć i usłyszeń na „Konferencji dla zuli” w Tucholi.

 

AGCO

Firma AGCO spod Poznania przywiozła na konferencję cztery ciągniki Valtry (modele: N82, N143, T163, T171). O ciągnikach serii N mówił Sebastian Karasiewicz.

Zaletą 4–cylindrowych ciągników serii N o mocy silnika 122–170 KM jest duży rozstaw między przednią a tylną osią – 2,66 m, oraz prześwit, który wynosi przynajmniej 50 cm. Zwrotność zapewnia maszynie wysunięta przednia oś oraz kuta rama znajdująca się pomiędzy osiami.

Ciągniki Valtry mają układ oczyszczania spalin SCR oraz katalizator w kominie. Aby praca ciągnika była ekologiczna, należy dodać do paliwa środek AdBlue, który kosztuje ok. 10 zł (na 100 litrów paliwa) i można go kupić na stacji paliw.

Dach kabiny w wersji leśnej jest przeszklony, co ułatwia pracę np. z głowicą ścinkową.  Szyby w standardzie są hartowane. Można zamówić poliwęglanowe oraz dodatkowe, boczne wycieraczki. Firma Agco ma oczywiście homologację na te szyby.

 

Kompania Leśna

Piotr Suchowierski z Kompani Leśnej zaprezentował ciągnik Farmtrack w leśnej zabudowie, wąską, 8–tonową przyczepę z żurawiem o długości 5,3 m oraz mniejszą, uniwersalną 6–tonową z 4–metrowym żurawiem. Cena przyczep Palms to 45 i 35 tys. zł netto. Nabywca otrzymuje instrukcję w języku polskim oraz dwuletnią gwarancję na części (roczną na rozdzielacze).

W ofercie firmy znajdziemy także większe modele przyczep. Za 55 800 zł netto można kupić 10–tonową przyczepę zbudowaną na ramie centralnej o przekroju 20x20 cm z 6,7–metrowym, teleskopowo wysuwanym żurawiem. Przyczepa ma osiem par kłonic, może zmieścić cztery rzędy papierówki po 1,2 m.

eszcze większa, 14–tonowa przyczepa z żurawiem o długości 8,4 m i udźwigiem powyżej 1 tony na czterech metrach, kosztuje 83 800 zł netto. Ma ona dwustopniowy teleskop oraz ramę skrzyniową.

 

Hortus

Tomasz Gambuś reprezentował firmę Hortus Adam Bubik, prowadzącą sklep internetowy www.oregon.pl. Cztery osoby, które złożyły największe zamówienie w dniu konferencji otrzymały buty, spodnie i hełm dla pilarza. Do wygrania były także: układ tnący, automatyczna ostrzałka i zestawy prowadnicy z łańcuchem.

Wysyłka zamówionych towarów trwa 24 godziny, a od kwoty 200 zł jest bezpłatna. Zule mogą liczyć na rabaty i promocje.

 

Fortech Serwis

Leszek Hoffman i Dariusz Szumicki z firmy Fortech Serwis prezentowali sprzęt leśny kilku marek. Przedstawili ofertę dotyczącą harwesterów i forwarderwów, a także m.in. przyczep zrywkowych, żurawi, wciągarek i głowice ścinkowych. W tej mieszczącej się pod Łodzią firmie można tez kupić ciągnik rolniczy z leśną zabudową.

Szwedzkie harwestery i forwardery Gremo na polskim rynku są obecne od 3,5 roku. Mają oddzielną hydraulikę układu jazdy i pracy. Pozwala to na dłuższą eksploatację oleju.

Na rynku dostępnych jest kilka typów harwesterów marki Gremo o wadze od 14,7 do 22,5 tony z głowicami od 40 cm do 78 cm. Ładowność forwarderów waha się od 10,5 do 14,5 tony. Szerokość najmniejszej z maszyny to tylko 2,27 m.

Przykładowe ceny w ofercie Fortech Serwis: skider Ritter R185 o wadze 14–16 ton kosztuje ok. 240–260 tys. euro brutto, ciągnik John Deere z wciągarką i żurawiem – 55 tys. zł z brutto, ciągnik Case z 1998 r. z zabudową leśną – ok. 135 tys. zł netto, 8–tonowa przyczepa Moheda – 48 tys. zł, Woodtiger – 300–330 tys. zł netto.

 

Grube

Rafał Komarowski przedstawił ofertę poznańskiej firmy Grube, która sprzedaje narzędzia do prac leśnych oraz osprzęt do maszyn. W sklepie internetowym www.sklep.grube.pl znajdziemy m.in. produkty marek: Stihl, Lyra, Dyna Force, Bahco, Fiskars, Spencer. Chwytaki, liny, łańcuchy, korowarki, wiertła, świdry glebowe, odzież i obuwie ochronne można kupić również bezpośrednio z magazynów w Suchym Lesie pod Poznaniem.

 

Intrac

Konrad Smektała przedstawił firmę Intrac, która jest obecna na rynku od lat 70. ubiegłego wieku. W jej ofercie są m.in. maszyny leśne marki John Deere, rębaki Bruks, a także symulatory do nauki obsługi harwesterów i forwarderów. Firma oferuje także oryginalne części zamienne, eksploatacyjne oraz oleje i smary.

Intrac jest także dilerem maszyn budowlanych marek Manitou i Case, których oferta jest bardzo bogata.

 

Motip Dupli

Firmę reprezentował Artura Kurz. Motip Dupli sprzedaje rocznie 5,5 mln farb w aerozolu marki Distein, obsługuje 120 nadleśnictw i firm usługowych. W ofercie ma farby neonowe z dodatkiem specjalnych pigmentów, które odbijają się w świetle reflektorów maszyn wielooperacyjnych. Dzięki temu operator harwestera widzi oznakowane drzewo z odległości do 20 metrów.

Do oznaczeń ścieżek leśnych czy dróg pożarowych marka Distein poleca farbę długotrwałą, 10–letnią. Nowością jest pasta do mycia rąk, która usuwa każde zabrudzenie (nawet żywicę).

 

Zasław

Mateusz Mrówka przedstawił firmę Zasław, producenta przyczep i naczep kłonicowych. W jej ofercie znajdziemy naczepy z hamulcami tarczowymi o ładowności 29 940 kg lub 30 200 kg oraz przyczepy z hamulcami bębnowymi lub tarczowymi o ładowności od 19 400 kg do 19 700 kg. Zasław jest w stanie wykonać sprzęt na specjalne zamówienie klienta.

Ramy naczep i przeczep wykonane są ze stali o podwyższonej wytrzymałości, dwukrotnie śrutowane, a następnie lakierowane. Mają przesuwane kłonice oraz zaczepy do pasów spinających ładunek. Nowością jest naczepa do przewozu zrębek, która kosztuje 21 tys. euro.

 

Forest Consulting Center

Firma zajmuje się kształceniem przedsiębiorców, doradztwem i ekspertyzami. Pomaga również przedsiębiorstwom leśnym w uzyskiwaniu dotacji. Zdaniem Dariusza Rutkowskiego największe szanse na otrzymanie dofinansowania mają dziś inwestycje związane z biomasą.

Firma Forest Consulting Center organizuje szkolenia dla pilarzy w miejscach, gdzie zbierze się minimum sześcioosobowa grupa chętnych. Kursanci podczas 12 dni wykonują na terenie nadleśnictwa zaplanowane pozyskanie drewna.

Kurs dla operatora harwestera (7300 zł netto) i forwardera (5900 zł netto) to 40 godzin ćwiczeń praktycznych oraz 15 godzin indywidualnej pracy maszyną. Szkolenie może być nawet w całości sfinansowane przez urząd pracy.

Firma prowadzi także studium przedsiębiorczości leśnej (3400 zł netto) – to dziewięć zjazdów szkoleniowych w okolicach Poznania, podczas których uczestnicy poznają m.in. podstawy ekonomii czy zarządzania. Podane ceny kursów obejmują zakwaterowanie i wyżywienie.

 

Agro-Las

Firma Agro-Las z Trzcianki to dystrybutor maszyn leśnych różnych marek. Na stoisku obok sali konferencyjnej z przedsiębiorcami leśnymi rozmawiał Jakub Małecki, właściciel firmy. W ofercie Agro-Las są także zbiorniki na paliwo i stacje paliw marki Fortis.

Jarosław Wroniecki z firmy Fortis opowiedział o stacji paliw. Zbiornik wykonany jest z tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne i promienie UV, a dwupłaszczowa konstrukcja zabezpiecza jego wnętrze. Pojemność zbiornika to 3000 lub 5000 litrów.

Przenośne zbiorniki do oleju napędowego produkowane są w czterech rozmiarach: 125, 200, 430 i 600 litrów. Przedostatni z nich prezentowany był na konferencji. Wszystkie mają atest ADR, który gwarantuje bezpieczny przewóz.

 

Nord

Iwona Żywicka-Johansson z firmy Nord Import Export przedstawiła ofertę firmy, zajmującej się głównie sprzedażą używanych maszyn leśnych, np. marki Timberjack i John Deere, oraz ich serwisowaniem Nord z Dziemian (woj. pomorskie) sprzedaje też części zamienne do maszyn oraz prowadnice do pilarek, a także silniki, chwytaki, rotatory, osłonki i inne części maszyn leśnych. Część z tych urządzeń można było zobaczyć na stoisku firmy.

 

Silvapol

Ireneusz Łopusiński z firmy Silvapol z Poznania w trakcie prezentacji uruchomił duży, zrębowo–trzebieżowy harwester EcoLog 560 C. Maszyna z zawieszeniem wahadłowo–hydraulicznym potrafi zwiększyć prześwit z 15 cm (stosowany przy transporcie) do 125 cm (co znacznie ułatwia poruszanie się w drzewostanie i serwisowanie).

Harwester może też przechylać się na boki o 25° oraz w przód i w tył o 15°. Ma silnik Mercedesa o mocy 250 KM oraz cztery pompy hydrauliczne: do głowicy, do żurawia i dwie do układu jezdnego.

 

Export – Import Halina Kania

Tomasz Niewulski z firmy Export – Import Halina Kania z Wałcza pokazał ciągnik Belarus MTZ o mocy 80 KM przystosowany do pracy leśnej (obramowania, orurowanie, obracane siedzisko, powiększona kabina). Ciągnik miał doczepioną wciągarkę marki Krpan, która także jest w ofercie tej firmy. Józef Kott, importer tych wciągarek, oferował w dniu konferencji maszynę, do której pilota do zdalnego sterowania o wartości 3 tys. złotych dorzucał gratis. Firma Józefa Kotta sprzedaje także przyczepy, łuparki, taśmociągi, liny podwójnie prasowane oraz sprowadzane ze Słowenii kosiarki bijakowe boczne do wykaszania rowów.

 

Makita

Firma Makita od 18 lat zajmuje się sprzedażą elektronarzędzi, kos, pilarek, kosiarek. W jej ofercie są pilarki elektryczne (230 V) oraz spalinowe, w tym oczywiście także profesjonalne, do pracy w lesie. Na konferencji przez cały dzień można było oglądać sporo maszyn prezentowanych w specjalnym, pokazowym samochodzie.

 

Trade-Stomil

Radosław Gonicki z firmy Trade-Stomil służył pomocą przy wyborze najlepszych opon do maszyn leśnych. Firma jest jednym z głównych dystrybutorów ogumienia i surowców chemicznych dla przemysłu gumowego w Polsce.

Na stoisku firmy można było zapoznać się z jej pełną ofertą i porozmawiać na temat dedykowanych dla leśnictwa profesjonalnych opon.

VMD

Firma VMD zajmuje się doradztwem przy zakupie harwesterów i forwarderów oraz sprzedażą nowych i używanych części zamiennych, m.in.: silników hydraulicznych, pomp paliwowych, rozruszników, alternatorów, sterowników żurawi, skrzynek sterowniczych, szyb do wszystkich rodzajów maszyn leśnych, kół zębatych, przekładni, dyferencjałów oraz części do głowic. Z przedstawicielami firmy można było porozmawiać na stoisku ulokowanym w sali konferencyjnej.

 

Stihl

Na stoisku Stihla można było obejrzeć, bądź kupić, pilarki, kosy spalinowe na wysięgniku oraz odzież ochronną. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na pytania przedsiębiorców leśnych chętnie odpowiadali przedstawiciele firmy: Tomasz Czapka i Maciej Biernat chętnie odpowiadał na pytania uczniów technikum leśnego.

 

Zdjęcia: 

www.gazetalesna.pl

Facebook

 
Dodano 10:13 30-11-2012


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama