Dodaj do ulubionych

Mulczery: Samojezdny i do ciągnika

Paweł Bąk

 

Przedstawiamy dwa mulczery: samojezdną, gąsienicową maszynę PrimeTech PT-300 oraz zaczepiany do ciągnika rolniczego FAE UML/DT.

 

UTECH Maszyny i Urządzenia Techniczne to firma z Opola, które ma w ofercie m.in. maszyny do drogownictwa, budownictwa i leśnictwa. Nas interesuje oczywiście ta ostatnia grupa. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm rozdrabniaczom: samojezdnemu, gąsienicowemu mulczerowi PrimeTech PT-300 z napędem hydraulicznym oraz zaczepianemu do ciągnika mulczerowi FAE UML/DT.

Obie maszyny znajdują wiele zastosowań w leśnictwie i wokół niego: od rozdrabniania pozostałości zrębowych, przez utrzymanie obszarów pod liniami energetycznymi, budowę i utrzymanie dróg leśnych, rozdrabnianie pni i karpin, po rekultywację i oczyszczanie terenów z roślinności.

 

PrimeTech PT-300

Samojezdny PT-300 to propozycja marki PrimeTech, firmy należącej do FAE. Siedziba producenta mieści się na północy Włoch, niedaleko Bolzano. Główną cechą prezentowanej maszyny jest w pełni hydrauliczny napęd głowic roboczych. Brak jest klasycznych wałków przegubowych i związanych z nimi kłopotów eksploatacyjnych – napęd przenoszony jest przez wysokowydajny układ hydrauliczny. Podczas rozdrabniania niemal nie występują drgania, praca też bardzo cicha a możliwość manewrowania głowicami lepsza niż w przypadku głowic montowanych na traktorach. Jeśli dojdzie do zblokowania bębna roboczego na przeszkodzie, powrót do właściwych obrotów roboczych zajmuje jedynie ok. 3-4 sekundy. Oscylujące podwozie gąsienicowe zapewnia najmniejszy na rynku nacisk na grunt oraz doskonałą trakcję: PrimeTech PT300 może pracować na terenach bagnistych oraz na stokach o nachyleniu do 45 stopni.

Niewątpliwą zaletą PrimeTech PT300 jest jego wielozadaniowość. Maszyna ma możliwość mocowania zróżnicowanych osprzętów roboczych - współpracuje z głowicami firmy FAE. Wszystko po to, by nawet najbardziej wymagający klient był zadowolony.

Podstawowy osprzęt stanowi rozdrabniacz z narzędziami sztywnymi FAE 200/U, idealny dla średnich i ciężkich zastosowań leśnych. Ten model jest hydraulicznym odpowiednikiem napędzanego mechanicznie modelu FAE UMM/DT. Oznaczenie DT oznacza dwustronny napęd bębna. W zależności od warunków pracy, mulczer można wyposażyć w różne narzędzia: typu „C” (warunki normalne i ciężkie), typ „Viper” (bardzo ostre – idealne do rozdrabniania twardego drewna) lub typu „D” (podobne do „Viper” ale z podwójną klingą). Wszystkie narzędzia są wzajemnie wymienne i występują także w wersjach wzmocnionych.

Głowica FAE 200/S służy do rekultywacji gruntu do głębokości 40 cm. Rotor maszyny obraca się z niską prędkością ok. 400 1/min. co zapewnia zminimalizowane wycieranie narzędzi widiowych podczas kontaktu z gruntem. Stabilna konstrukcja pozwala również remontować drogi leśne i wykonywać stabilizację gruntu. Doskonale sprawdza się też przy rozdrabnianiu pni i karpin.

(...)

 

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 10:40 30-11-2012


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama