Dodaj do ulubionych

O przyczynach wypadków w lesie

Jak poprawić bezpieczeństwo pracy w lesie? Kontrole nie wystarczą, potrzebne są zmiany systemowe.

Praktycznie nie ma miesiąca, aby nadleśnictwo, z którym współpracuję, nie przysłało do mojej wiadomości informacji o zaistniałym wypadku w lesie przy pozyskiwaniu drewna. To budzące trwogę zjawisko u każdego wrażliwego człowieka musi wzbudzić pogłębioną refleksję. Niestety, informacje te najczęściej dotyczą wypadków śmiertelnych lub ciężkich, ze skutkami trudnymi do przewidzenia.

Szukanie winnego
Pamiętam czasy, kiedy obowiązywała słusznie miniona ideologia. Wtedy wypadek śmiertelny w lesie wywoływał prawdziwe trzęsienie ziemi. Potwierdzą to zapewne pracujący w tamtym czasie leśnicy, którzy mieli nieszczęście zetknąć się z owym problemem. Wydaje się, że wtedy, gdy człowiek był tylko „mierzwą historii”, problem śmierci pracownika w czasie pracy na skutek wypadku, był jednak traktowany z powagą.


Co prawda, najczęściej tak postępowano, aby znaleźć przysłowiowego kozła ofiarnego spośród nadzorujących pracę i jemu przypisać sporą część winy za zaistniałe wydarzenie, nawet gdy poszkodowany popełnił oczywisty błąd. Tym niemniej sprawy nie pozostawiano ot tak sobie, bez wyciągnięcia wniosków na przyszłość.


Dziś, gdy zaistnieje wypadek przy pracy, a na podorędziu mamy kozła ofiarnego w osobie pracodawcy poszkodowanego, czyli firmy zewnętrznej realizującej zamówienie publiczne, administracja Lasów Państwowych wydaje się mieć lepsze samopoczucie.


W zasadzie sprawa kończy się na sporządzeniu i rozesłaniu notatek służbowych. Nie wydaje się, aby powodowała u kogokolwiek niepokój moralny. Nikt też raczej nie jest zainteresowany dociekaniem czy przyczyn wzmożonej ilości wypadków nie należy szukać dalej, wychodząc poza przebieg samego zjawiska.

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 15:23 22-09-2020


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama