Dodaj do ulubionych

Nie ma miejsca na dowolność


Parametrów ścinki drzewa należy bezwzględnie przestrzegać, zwłaszcza jeśli są w jasny sposób określone, a oceny drwala można dokonać w pełni, obserwując go podczas pracy.


Jestem jednym z kilku polskich egzaminatorów uprawnionych do przeprowadzania kwalifikacji do uzyskania europejskiego certyfikatu drwala.

Pisaliśmy kiedyś na łamach GAZETY LEŚNEJ o europejskiej organizacji EFESC (Forestry and Environmental Skills Council), która skupia przedstawicieli prawie wszystkich krajów zachodniej Europy i europejskich certyfikatach drwali ECC (European Certyficate Chainsaw).


Co na temat parametrów ścinki mówią standardy opracowane przez organizację EFESC i jak w ich kontekście wyglądałaby ocena pni po wykonanej ścince?

Cztery wymiary
Wyznaczając dla krajów organizacji jednolite progi umiejętności pracy pilarką łańcuchową, celem organizacji było uproszczenie zapisów w opisie techniki pracy, likwidacja nieporządku  pojęciowego z położeniem nacisku na maksymalizację bezpieczeństwa w procesie ścinki drzewa. Przepisy mają być na tyle klarowne i jednoznaczne, aby dyskusja o przysłowiowym  „przykładaniu linijki” stała się bezprzedmiotowa.  


Otóż co mówią one o podstawowych parametrach, które bezwzględnie muszą być zachowane podczas ścinki drzewa, ze względu na bezpieczeństwo pracy. Ustalono, że głębokość rzazu podcinającego wynosi do 1/3 średnicy drzewa w miejscu ścinki, szerokość zawiasy to minimum 1/10 średnicy w miejscu ścinki i wysokość progu bezpieczeństwa to również minimum 1/10 średnicy drzewa w miejscu ścinki, kąt rzazu podcinającego to minimum 45 stopni.


Jak widać są to tylko cztery, a właściwie trzy wymiary do zapamiętania. Zawiasa powinna być równej szerokości i nie może być w żadnym miejscu przecięta. Poza świadomym uformowaniem jej w trójkąt przy bocznie pochylonych drzewach (w tym przypadku powinna w węższym końcu wynosić minimum 2 cm), bądź przy ścince drzew grubych z koniecznością wykonania tzw. rzazu sercowego.

 

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 12:47 28-04-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama