Dodaj do ulubionych

Zrywka quadem

Do zrywania niewielkich ilości drewna przyda się quad wyposażony w specjalną przyczepkę do przemieszczania się w między drzewami.

Do pojazdów klasy ATV, czyli najczęściej popularnych quadów, przylgnęła niezbyt pozytywna etykieta leśnych szkodników, rozjeżdżających szlaki i hałasujących ponad miarę.

Ten zły PR nie zmienił faktu, że służby zaczęły wyposażać się w podobne maszyny do jazdy w najbardziej nieprzyjaznym terenie, korzystają z nich także wyspecjalizowani pracownicy ratownictwa czy niektórzy fachowcy pracujący w terenie.

Można je również zastosować do zrywki drewna, tak jak to robią m.in. właściciele prywatnych lasów w krajach północnej Europy.


Quady to kompaktowe pojazdy, bez trudu mieszczące się między drzewami i posiadające stosunkowo dobrą siłę trakcji (mowa oczywiście o profesjonalnych modelach). Wyposażone w hak mogą bez problemu holować przyczepkę – dlaczego więc nie zamontować zabudowy dostosowanej do przewozu krótkiego drewna? Idąc dalej tą drogą, do przyczepy można dorobić niewielki żuraw z wciągarką i bezwysiłkowo ładować kawałki opałowe, a potem wywozić z lasu.


Okazuje się, że na ten pomysł wpadło już parę firm produkujących sprzęt leśny, które teraz oferują małe przyczepki jako propozycja dla tych, którzy zrywają nieznaczne ilości drewna o niewielkich wymiarach.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 


 

 
Dodano 12:52 26-08-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama