Dodaj do ulubionych

Instrukcja Ochrony Lasu w przygotowaniu

W Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych ruszyły prace nad nową edycją Instrukcji Ochrony Lasu.

Jest to dokument, na podstawie którego leśnicy prowadzą działania prognostyczne dotyczące szkodliwych organizmów, takich jak grzyby, owady i gryzonie. Mówi on też o zwalczaniu tychże i profilaktyce. To właśnie w oparciu o zapisy Instrukcji realizowane są zabezpieczenia upraw poprzez grodzenie czy repelenty i wykładane pułapki na owady – czynności, które w praktyce wykonują zakłady usług leśnych.


Bieżąca wersja IOL weszła w życie w 2012 r., a poprzednia w 2004 r. Ostatnia dekada, naznaczona coraz suchszym klimatem i częstszymi zjawiskami katastrofalnymi postawiła jednak przed leśnikami nowe wyzwania.

Dziesięć lat temu nikt nie myślał o tym, że kornik ostrozębny albo jemioła mogą wyrządzać szkody na skalę gospodarczą, dlatego te i podobne im zjawiska doczekają się stosownego opisu w nowej instrukcji.


– Zmiany są podyktowane aktualnymi potrzebami i zmieniającymi się warunkami w środowisku leśnym – wyjaśnia Zbigniew Filipek z Wydziału Ochrony Lasu w DGLP i dodaje, że nowa instrukcja będzie dokumentem jednoczęściowym, a nie jak dotychczas dwuczęściowym. – Przy czynnikach chorobotwórczych będą opisane działania obligatoryjne oraz fakultatywne, które będą wynikać z zagrożenia stwierdzonego na podstawie wykonanych czynności obowiązkowych – dodaje leśnik.

Oznacza to, że kadra terenowa LP będzie prowadziła szereg koniecznych działań mających na celu prognozę zagrożenia lasu, jak np. dobrze znane jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny. W oparciu o uzyskane wyniki będą podejmowane dalsze działania.


Instrukcja zostanie odświeżona i będzie bardziej przejrzysta. Tabele z liczbami ostrzegawczymi/krytycznymi będą widniały przy paragrafach poświęconych danym gatunkom owadów. Jeden z rozdziałów będzie poświęcony ochronie przyrody, która jest już obecna w już obowiązującym dokumencie.


Zespół zadaniowy ds. nowelizacji IOL dopiero rozpoczął prace, wstępne plany zakładają, że nowa odsłona instrukcji wejdzie w życie w 2023 roku.

 
Dodano 15:09 03-12-2021


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama