Dodaj do ulubionych

Raport PIP. O bezpieczeństwie w leśnictwie

System łańcuszka podwykonawców, obserwowany w działalności Zakładów Usług Leśnych, znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa pracy – ujawnia raport „Bezpieczeństwo i higiena pracy w leśnictwie”.

Dokument, który przygotował Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy, został zaprezentowany podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy w lutym tego roku.

Dotyczył lat 2020–2022, kiedy to inspektorzy pracy w trakcie 723 kontroli skontrolowali 660 przedsiębiorstw realizujących usługi na rzecz Lasów Państwowych, z których zdecydowaną większość stanowiły Zakłady Usług Leśnych. Przedstawiamy jego najważniejsze fragmenty.

Brak szkoleń i nadzoru
W podmiotach kontrolowanych w okresie analizowanych 3 lat pracowało 5 849 osób, z czego 5 052 na podstawie umowy o pracę (86,4%). Analiza trendu wskazuje, że udział osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy rośnie, osiągając w 2022 roku prawie 20 proc.

Firmy, które zostały skontrolowane i pracują w sektorze leśnym to w większości (73%) mikroprzedsiębiorstwa o poziomie zatrudnienia do 9 pracowników. W Polsce nie występują wyspecjalizowane, bardzo duże firmy zajmujące się pozyskiwaniem drewna.

W prawie połowie województw nie stwierdzono firm większych niż 20-osobowe. Niezależnie od wielkości skontrolowanych zakładów pracy, prowadzących prace związane z pozyskaniem drewna, spośród wszystkich 723 kontroli przeprowadzonych w latach 2020–2022, 691 z nich ujawniło nieprawidłowości skutkujące wydaniem decyzji administracyjnych, wystąpień i poleceń (95,6%).

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 




Dodano 10:55 24-11-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama