Dodaj do ulubionych

Uwaga zagrożenie pożarowe w lasach

Długotrwała susza to ogromne zagrożenie dla lasów. Od pierwszego czerwca do 10 sierpnia doszło już do 3878 pożarów lasów; najwięcej z nich było na Mazowszu (1378), w woj. łódzkim (302) i w Wielkopolsce (294). Zakazy wstępu do lasu pojawiły się na terenie połowy Dolnego Śląska, a także w Nadleśnictwie Pułtusk.
Większość z nich spowodował człowiek, albo nieumyślnie - paląc ognisko, wjeżdżając samochodem z rozgrzanym katalizatorem, albo umyślnie - podpalając.
Na szczęście z danych służb wynika, że pożary na razie nie były duże. Wszystko dzięki systemowi monitoringu, który prowadzony jest od 1 kwietnia do 30 września. Straż wprowadziła patrole piesze, monitoring z wież i samolotów patrolowych.
Służby apelują o rozsądek.
Podejmij próbę ugaszenia, jeżeli jest to zarzewie pożaru: tląca się ściółka, trawa, pojedyncze gałęzie czy też zboże lub ściernisko na niewielkiej powierzchni.
W tym celu wykorzystaj np.: gałęzie, koc, części ubioru, wodę, lub spróbuj przy pomocy łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia. Następnie zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną lub służby leśne.
Jeżeli sam nie jesteś wstanie ugasić pożaru, to:
•    sprawdź czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie - uciekaj,
•    sprawdź, co się pali, ustal dokładny „adres” pożaru,
•    niezwłocznie zawiadom osoby znajdujące się w strefie zagrożenia,
•    zaalarmuj STRAŻ POŻARNĄ TEL. 998 , POLICJĘ TEL. 997, TEL. ALARMOWY 112 lub inne osoby funkcyjne (może to być wójt, sołtys, leśniczy lub strażnik leśny),
•    podaj zebrane wcześniej informacje – cechy charakterystyczne pożaru (co się pali, gdzie, czy jest zagrożenie dla miejscowości),
•    podaj swoje dane personalne: imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonisz.
Źródło: PAP, FIRMYLESNE.pl




Dodano 15:59 19-08-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama