Dodaj do ulubionych

Rębak z USA


Bandit to wielkowymiarowy rębak zdolny do przetworzenia materiału o dużym gabarycie w szybkim tempie

W Polsce firma Bandit jest obecna od roku 1991, zaś jej początki sięgają roku 1983. Do dziś sprzedano na świecie ponad 50 tys. maszyn, produkowanych w fabryce położonej w Stanie Michigan w USA. U nas za dystrybucję odpowiada Zakład Urządzania i Utrzymania Zieleni. Jak się okazuje, duże rębaki zza oceanu znajdują zastosowanie i u nas.

Rębak dla Polaka
W polskich warunkach najlepiej sprawdzają się rębaki o nieco mniejszym gabarycie niż te wykorzystywane powszechnie za oceanem. –  Maszyna jest wydajna i bezawaryjna – chwali swojego nowego „bandytę” Przemysław Chłopecki, przedsiębiorca leśny.
Popularnością cieszą się modele 2290 i 2590, czyli maszyny o masie około 15 – 20 ton i mocy 400 – 500 KM.  –  U nas przy zrębkowaniu drewna pochodzącego z oczyszczania pól z samosiejek pracuje właśnie taki bębnowy 2290 z 440-konnym silnikiem, na ramie Caterpillar – dodaje Przemysław Chłopecki. Jak mówi wydajność maszyny jest naprawdę bardzo duża, przy niskiej awaryjności. – Mam tę maszynę od końca kwietnia tego roku i jak dotychczas wszystko w porządku. A pracy jest pod dostatkiem, bandyta nie ma chwili wytchnienia – śmieje się Chłopecki.
Ten model Bandit posiada jeszcze jedną zaletę. Jest stosunkowo lekki, trudno utopić go na grząskim terenie. Poza tym, zdecydowanie łatwiej jest ustawić odpowiednio maszynę z samodzielnym silnikiem w ograniczonej przestrzeni – między drzewami, na stokach, itp. – co w wypadku rębaków zasilanych z wała odbioru mocy jest zadaniem trudniejszym. A skoro już o zasilaniu mowa, spalanie podczas pracy wynosi około 0,3 l na metr przestrzenny materiału. 
Bardzo duży bęben o niemal metrowym przekroju jest w modelu 2290 ustawiony w taki sposób, by noże uderzały w drewno z jak największą siłą. Kiedy materiał wsuwa się do gardzieli, jest kierowany na dolną część bębna, dzięki czemu uzyskiwany jest odpowiedni kąt cięcia, a jednocześnie zredukowane zostają wibracje i zapotrzebowanie na moc.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 10:53 24-08-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama