Dodaj do ulubionych

Palmtop do lasu

Leśnik, Notatnik, Brakarz, LasTransfer, eLAS_mobile to programy i aplikacje, które pomagają w pracy leśniczemu.

W Lasach Państwowych jest ponad sześć tysięcy rejestratorów – niedużych, przenośnych komputerów osobistych, tak zwanych palmtopów. Leśniczowie i podleśniczowie korzystają z nich zarówno w leśniczówce, jak i w terenie.

Multifunkcjonalny
Rejestrator ma ekran dotykowy i klawiaturę. Do obsługi ekranu używa się więc rysika przymocowanego do palmtopa. Nowe rejestratory mają kolorowy wyświetlacz, wytrzymałą baterię i są odporne na ujemne temperatury i inne niedogodności pracy w terenie.
Systemem operacyjnym jest w rejestratorze jest Microsoft Windows. Urządzenie posiada szereg przydatnych leśniczemu do codziennej pracy programów i aplikacji.
Podstawowe funkcje rejestratora są takie jak w innych urządzeniach elektronicznych z oprogramowaniem Windows. Znajdziemy w nim: kalendarz, terminarz, kalkulator, notatnik, książkę adresową, a także funkcje dodatkowe, takie jak: GPS, obsługa Internetu, bluetooth, wi-fi i wiele innych.
Rejestrator leśniczego ma jednak przede wszystkim wgrane specjalne programy służące do ewidencjonowania większości leśnych czynności, czyli np. do rejestrowania odbieranego surowca (ROD), ewidencji robót z zakresu zagospodarowania lasu, sporządzania szacunków brakarskich, drukowania powstających w nim dokumentów (np. kwitów wywozowych – KW, kwitów zrywkowych – KZ) oraz do łączenia się z serwerem w nadleśnictwie w celu transmisji tych wszystkich danych. –  Wdrożenie rejestratora leśniczego spowodowało zunifikowanie i uproszczenie obiegu dokumentów, pozwoliło na przyjęcie zasady jednokrotnej ewidencji zdarzeń gospodarczych, wyeliminowało błędy występujące podczas ręcznej ewidencji, przyspieszyło obieg informacji i wpłynęło na uwiarygodnienie danych. Jednocześnie zapewniony został szybki dostęp do aktualnych danych oraz umożliwiono wydajne planowanie i analizę zdarzeń gospodarczych – podkreśla Anna Malinowska rzeczniczka prasowa LP.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 




Dodano 13:16 22-10-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama