Dodaj do ulubionych

Lasoholicy

Koją nerwy, pomagają zregenerować siły, leczą alergie, odkażają drogi oddechowe i poprawiają odporność – lecznicze oddziaływanie drzew doceniają pracujący w lesie

Praca w lesie jest niebezpieczna i ciężka, o tym wiedzą wszyscy zulowcy. Ale ma też swoje dobre strony. Las wpływa korzystne na samopoczucie, a także zdrowie. To powód, dla którego, jak mówią sami leśnicy, ta praca wciąga. Lecznicze wartości lasu wykorzystywane są nie tylko w medycynie, lecz także w terapii i rehabilitacji.

Praca w lesie jak nałóg
Do tego, że las jest zdrowy nikogo nie trzeba przekonywać. Produkując tlen sprawia, że w metrze sześciennym powietrza ma o 50 razy mniej bakterii, wirusów i alergenów niż miasto. To dlatego już po kilku minutach pobytu w lesie oddech staje się spokojniejszy, rytm serca bardziej miarowy, a myśli przestają galopować.
Badania potwierdziły, że już półgodzinny pobyt w lesie znacząco poprawia nastrój osobom w depresji, a dłuższy pobyt wśród drzew przynosi więcej korzyści niż sen czy kąpiel – przebywanie w ciszy daje ukojenie nerwom, a stonowane światło na leśnych drogach – zmęczonym oczom.

Jolanta Pawnik

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 15:13 29-10-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama