Dodaj do ulubionych

Drogi leśne z cementu

Cement jest doskonałym materiałem do budowy leśnych dróg, trzeba jednak pamiętać gdzie i jak go stosować

W Polsce produkuje się wiele rodzajów cementów o różnorakim przeznaczeniu. Warto poznać to spoiwo bliżej, bo, jak podkreśla profesor Andrzej Czerniak z Katedry Inżynierii Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, cement to materiał przyszłości.
Czy buduje się drogi leśne przy udziale cementów?
– Tak, a możliwości zastosowania tego spoiwa są coraz większe –podkreślił profesor Czerniak podczas konferencji „Przegląd technologii stabilizacji i wzmacniania dróg leśnych”, który w październiku zorganizowała GAZETA LEŚNA. 

Dobre, bo polskie
Właściwy dobór cementu na etapie projektowania jest bardzo ważny dla trwałości budowanego obiektu, ale też i dla optymalizacji kosztów inwestycji. Szczególnie istotny jest dobór czasu wiązania oraz parametry wytrzymałościowe. Wiedza o tym spoiwie projektantów, inwestorów i wykonawców musi być ciągle pogłębiana, bowiem producenci opracowują kompozyty coraz bardziej specjalistyczne i dedykowane konkretnym rozwiązaniom inżynierskim.
Cementy to wyrafinowane technologicznie spoiwa hydrauliczne produkowane z materiałów naturalnych oraz dodatków. Wspomniane dodatki to najczęściej popioły i żużle, stosowane w celu modyfikacji spoiwa i uzyskiwaniu odpowiednich cech, (w tym np. do regulacji czasu wiązania). – Uzyskiwane na bazie cementów betony można modyfikować w prawie nieograniczony sposób np. poprzez mikrozbrojenie – tłumaczy profesor Czerniak.
Stabilizacja gruntów drogowych cementem w nadleśnictwach jest coraz łatwiejsza, bowiem coraz częściej używane są kruszarki i frezy gruntowe własne lub firm wykonawczych.
Na europejskim rynku cementy produkowane w Polsce plasują się w czołówce. W produkcji tego materiału Polska ma bogatą tradycję.
W celu ograniczenia kosztów budowy kilkanaście lat temu miały miejsce próby importowania cementu z krajów zza naszej wschodniej granicy, ale szybko się z tego wycofano. Przy produkcji cementu wymagane są konkretne reżimy technologiczne, a producenci w Polsce, podchodząc do procesu produkcji z wielką precyzją, gwarantują otrzymanie materiału wysokiej klasy.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ




Dodano 10:59 03-12-2015


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama