Dodaj do ulubionych

Cenione grzybobranie

Grzyby, prócz niepowtarzalnego smaku i zapachu, zawierają także witaminy, białko oraz są źródłem minerałów. Są jednak ciężkostrawne, a ich zbieranie nie jest pozbawione ryzyka.

Grzyby są cenione przede wszystkich za swój aromat lasu, powszechnie wykorzystuje się je w kuchni – można je suszyć, piec, smażyć, robić z nich sosy, zupy a nawet dania główne. Są niskokaloryczne, ze względu na dużą zawartość wody (ok. 90 proc.), dlatego pomagają w chudnięciu.


Są także źródłem witamin (B2, B1, B12, C, D, E) i minerałów (głównie potasu, fosforu i magnezu). Mają zastosowanie w przeciwdziałaniu i leczeniu chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby serca.

Niejadalne i trujące
Przy wszystkich swoich zaletach trzeba pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne i długo zalegają w przewodzie pokarmowym, ze względu na zawartość chityny, niestrawianej przez człowieka. Stąd też nie powinny być spożywane przez dzieci do 7 roku życia, osoby starsze i osoby z problemami gastrycznymi.


Jadalne grzyby też mogą być szkodliwe, ponieważ szybko się psują i wydzielają trujące substancje. Owocniki mogą zawierać metale ciężkie, dlatego nie należy zbierać grzybów przy drogach, zakładach produkcyjnych, w pobliżu wysypisk śmieci lub skupisk odpadów. Nie zaleca się ich jeść więcej niż 250 g tygodniowo.
Do tego jest również ryzyko, że omyłkowo zbierzemy i spożyjemy gatunek trujący, co może doprowadzić do, w zależności od gatunku, lżejszego lub cięższego zatrucia. Na szczęście do śmiertelnego zatrucia grzybami dochodzi w Polsce stosunkowo rzadko.


 – Początkującym grzybiarzom polecałbym ograniczenie się do grzybów rurkowych, ponieważ nie ma wśród nich gatunków śmiertelnie trujących. Moim ulubionym jest koźlarz pomarańczowożółty, prawie nigdy nie jest robaczywy – podkreśla Sebastian Kurlapski, autor kanału na Youtube „Sebax TV” na temat grzybów.


Poszerzenie katalogu zbieranych w lesie grzybów wymaga od grzybiarza wiedzy. Jak mówi Kurlapski, warto poczytać, poprzeglądać internet. A najlepiej uczyć się od innych: rodziców, dziadków, znajomych. Wówczas można zbierać także grzyby blaszkowe. Oczywiście tylko te, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

  
Dodano 14:14 25-10-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama