Dodaj do ulubionych

Obowiązkowe szkolenia dla operatorów?

Obowiązkowe szkolenia dla operatorów harwesterów, forwarderów, przyczep zrywkowych i innych maszyn leśnych chce wprowadzić Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ile to będzie kosztować przedsiębiorców leśnych?

Projekt nowego „rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej” trafił do konsultacji i opiniowania pod koniec października br.


Nowe rozporządzenie ma zastąpić wcześniejsze przepisy „rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej (Dz. U. poz. 1141)”.


Na pierwszy rzut oka zmian w projekcie w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów jest niewiele. Większość paragrafów starego rozporządzenia jest też w nowym, co najwyżej zmieniła się ich numeracja. Ale to pozory.

Poprawki techniczne i kosmetyczne
Zanim jednak dojdziemy do sedna, najpierw sprawa oczywista. Obecnie obowiązujące rozporządzenie ma zasadniczą wadę: w zakresie prowadzenia szkoleń dla drwali odsyła do nieaktualnych przepisów, czyli konkretnie rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, które już nie obowiązują. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, prowadzi to do sytuacji, „w której nabycie ww. uprawnień jest możliwe po odbyciu szkolenia organizowanego przez nieprzygotowane do tego przypadkowe podmioty”.


I tu pełna zgoda. Zaświadczenie o ukończeniu kursu drwala można teraz kupić w internecie za naprawdę psie pieniądze, nawet tylko za 100 zł. I to, że sprawa ta ciągnie się od wielu lat, pomimo nawoływań wielu organizacji, nawet tych skupiających zule, jak Polski Związek Pracodawców Leśnych, woła o pomstę do nieba. Można więc powiedzieć: wreszcie!


Projekt nowych przepisów odsyła już do aktualnego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652), na podstawie którego prowadzi się szkolenia.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ


 
Dodano 18:17 25-11-2022


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama