Dodaj do ulubionych

Pozyskanie na stokach

Praca w warunkach górskich jest o wiele cięższa niż na terenie równinnym, wymaga specjalistycznego sprzętu i maszyn, które stopniowo zastępują pracę pilarzy.

Pozyskanie i zrywka drewna w warunkach górskich utrudniona jest m.in. przez różnorodność podłoża, warunków atmosferycznych, małą dostępnością dróg wywozowych oraz małą stabilność spowodowaną ukształtowaniem terenu, potrzebą wykorzystania do prac sprzętu o dużej mocy, i większą niż w warunkach nizinnych miąższością drzew pozyskiwanych w cięciach rębnych.

Maszyny na stokach
Użycie w górach harwesterów, skiderów, forwarderów, procesorów, kolejek linowych, czy wciągarek jest zależne od wielkości firm leśnych oraz posiadanego przez nie sprzętu. Utrudnieniem mechanizacji jest dostępność terenu, jego nachylenie, słaba jakość oraz gęstość sieci dróg, które wpływają na wydłużenie drugiego etapu zrywki lub podwozu do składnicy. Miąższość drzew oraz wymagania hodowlane również są czynnikami utrudniającymi poziom mechanizacji.


Wydajność pracy jest większa, a ilość uszkodzeń drzewostanów mniejsza przy zastosowaniu technologii linowych, maszyn naziemnych, kołowych lub gąsienicowych, zwiększenia gęstości sieci dróg leśnych. Ograniczeniem zastosowania danych maszyn jest nachylenie terenu, nośność podłoża, jego rzeźba oraz obecność pniaków.   

Praca w warunkach górskich jest efektywniejsza dzięki zastosowaniu maszyn  wspomaganych linowo, czy z większą liczbą kół i półgąsienic. Stosowanie gąsienic zmniejsza nacisk maszyn na podłoże oraz pozwala na pracę w terenie o większym nachyleniu.


Możliwość obniżenia środka ciężkości, poziomowania żurawia oraz kabiny w harwesterach posiadających trzyczęściową przegubową ramę, z kabiną i żurawiem osadzonym w części środkowej, poprawia przyczepność maszyn do podłoża.  


Harwestery, które sprawdzają się w trudnych warunkach górskich, to kołowo-kroczące, w których każde z kół jest niezależnie wyposażone w ostrogi (duża stateczność podczas pracy), z możliwością zamontowania chwytaków do przeładunku drewna zamiast głowicy harwesterowej oraz dodatkowym wyposażeniem we wciągarkę. Minusem tego typu harwesterów jest krótszy wysięg żurawia (ok. 8 m), przez co częściej się przemieszczają.


Kolejnym rodzajem harwestera jest Highlander, wyposażony w teleskopową ramię, cztery skrętne i indywidualnie napędzane koła, które umożliwiają dużą skrętność, zsynchronizowane kroczenie dające dużą swobodę poruszania się oraz wyposażenie w klembank i wciągarkę.


Dzięki szczególnym możliwościom, harwester może w terenie trudnym nie tylko jeździć, przesuwać się w bok, ale również kroczyć pokonując wysokie przeszkody, a w celu przesunięcia środka ciężkości może się wydłużać.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ
Dodano 15:51 27-03-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama