Dodaj do ulubionych

Nowe technologie i maszyny

O nowoczesnych technologiach w użytkowaniu lasem rozmawiali naukowcy podczas konferencji zorganizowanej na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Konferencja „Nowoczesne technologie i inżynieria w zrównoważonym użytkowaniu lasu” odbyła się w dniach 4–6 czerwca 2023 r., organizatorem była Katedra Użytkowania Lasu, Inżynierii i Techniki Leśnej UR w Krakowie.

Sztuczna inteligencja to obecnie topowy temat. Ci, którzy myślą, że to pieśń przyszłości niech sobie przypomną, jak dziś bawią się czatem GPT4, a może wykorzystują go nawet w pracy. Albo jak odbierają telefony z różnymi ofertami, gdzie rozmowę prowadził z nimi nie człowiek, ale maszyna.

Prof. Janusz Sowa, emerytowany profesor UR w Krakowie, zaprezentował wykład na temat AI w lesie, a w swojej prezentacji wykorzystał materiały stworzone przez sztuczną inteligencję. Jak podkreślał, można ją wykorzystać do analizy danych ze zdjęć lotniczych na obszarach klęsk żywiołowych w lasach. Albo do analizy i raportowania na podstawie danych zawartych w systemie informatycznym LP. W pozyskaniu drewna możliwa będzie być może identyfikacja drzew do wycięcia, optymalizacja wywozu drewna. No i oczywiście sztuczna inteligencja przyda się przy pomiarze drewna w lesie, w oparciu o fotooptykę.
– Obciążenie pracą operatorów maszyn leśnych będzie maleć, ale wolniej niż w innych działach gospodarki. Więcej rewolucji sztuczna inteligencja zrobi w administracji Lasów Państwowych, co będzie nieść za sobą konieczność redukcji zatrudnienia w LP – uważa prof. Sowa.  


Krzysztof Polowy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, opowiedział z kolei o tym, jakie dane zbierają komputery harwesterów i forwarderów. Na przykładzie oprogramowania maszyn marki John Deere pokazał  możliwości oferowane przez tę technologię. 
– Można śledzić na bieżąco wydajność maszyn, ilość pozyskanego drewna. Mając kilka maszyn można obserwować ich pracę w czasie rzeczywistym, siedząc w biurze przy komputerze – podkreślał Polowy.

Przenalizował on informacje z trzech maszyn: JD 1070E, JD1270G i JD1470G – dane serwisowe o maszynie, aktualne zużycie paliwa. Na tej  podstawie stwierdzono, że harwester zwykle tnie i wyrabia drewno przez jakieś 3 – 4 godziny z ośmiogodzinnej zmiany roboczej. Resztę czasu zajmują przejazdy od drzewa do drzewa, przerwy operatora, serwis. itp. Zużycie paliwa waha się od 13 do 21 l/h pracy oraz od 0,9 do 1,3 l/m³ pozyskanego drewna.


W przypadku forwardera najwięcej czasu podczas zmiany roboczej trwa załadunek (ok. 45 proc.) i rozładunek (ok. 20 proc.). Jazda z ładunkiem lub bez to łącznie ponad 30 proc. czasu pracy maszyny. Okazuje się, że w czasie dnia roboczego dobrzy operatorzy potrafią ok. 30 min pracować jednocześnie jadąc maszyną i pracując żurawiem. Przez pozostały czas pacy forwarder albo tylko jadzie, albo tylko rusza żurawiem.

(...)

To jedynie fragment tekstu. Chcesz czytać całe teksty?  Zamów prenumeratę "Nowej Gazety Leśnej"!

WIĘCEJ

 

 
Dodano 12:47 26-06-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama