Dodaj do ulubionych

Partie o zulach i lasach

W programach wyborczych partii politycznych pojawiły się deklaracje dotyczące lasów, mówiono także o przedsiębiorcach leśnych.


Podczas wiecu wyborczego we Włocławku, 18 sierpnia 2023, Donald Tusk, zapytany przez jednego z zulowców, mówił o sytuacji zakładów usług leśnych: „Po pierwsze, nie rozmawiamy o sprawie niszowej, no bo jeśli chodzi tylko o zakłady usług leśnych, czyli te właśnie prywatne firmy drobne, średnie, czasami duże, to to jednak jest ponad 40 tysięcy ludzi w skali kraju, zatrudnionych. To jest armia ludzi. [...] Ci przedsiębiorcy prywatni, którzy pracują w obiektywnie trudnych warunkach, mało kto sobie zdaje sprawę, naprawdę, wiem o tym coś, też mam w rodzinie leśników, jakie to jest ciężkie życie, praca w lesie i zarabianie z trudem pieniędzy.
Na przykład [...] mało kto zdaje sobie sprawę w Polsce, że przy pracach leśnych ginie więcej ludzi niż w kopalniach”.

Przewodniczący PO mówił także: „Sytuacja szczególnie drobnych firm, to jest sytuacja niemalże niewolnicza (...). Co rok musicie startować w przetargach, nawet na dwa lata nie można zaplanować bez pewności, że dostaniecie zlecenie. Lasy Państwowe mogą wykorzystywać przepisy, żeby postępować nie fair i zarabiać de facto, również takim Całą wypowiedź Donalda Tuska o zulach czytaj na portalu FIRMYLESNE.pl (news z 21.08.2023 pod tytułem: Odpolitycznienie Lasów to wymóg).

Podczas swojej konwencji we wrześniu tego roku Koalicja Obywatelska przedstawiła zapowiedzi na 100 pierwszych dni rządów. Co zaproponowała dla lasów:
    -Wyłączymy najcenniejsze przyrodniczo obszary lasów z wycinki i przeznaczymy je tylko na funkcje przyrodnicze i społeczne.
    - Zapewnimy społeczny nadzór nad lasami i możliwość zaskarżania planów urządzenia lasu do sądu.
    - Skończymy z wycinką drzew w miastach i zapewnimy ochronę bioróżnorodności na terenach miejskich. Wprowadzimy instytucje „miejskiego ogrodnika”, odpowiedzialnego za parki, nowe nasadzenia i użytki ekologiczne.
    - Zatrzymamy niekontrolowany wywóz nieprzetworzonego drewna z Polski. Surowiec z polskich lasów powinien służyć przede wszystkim polskim przetwórcom.
    - Rozliczymy partyjnych namiestników PiS za prowadzoną przez ostatnie 8 lat rabunkową gospodarkę leśną.

Nowa Lewica deklaruje:
Więcej parków narodowych. Zwiększymy udział parków narodowych z 1 do 4 proc. powierzchni Polski do 2030 r., w tym utworzymy nowe: Turnicki Park Narodowy, Jurajski Park Narodowy, Mazurski Park Naro¬dowy, Stobrawski Park Narodowy, Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, Park Narodowy Środkowej Odry, Park Narodowy Puszczy Pilickiej, Park Narodowy Dolina Środkowej Wisły. Znacząco podniesiemy wynagro¬dzenia w Parkach Narodowych. Wprowadzimy subwencje ekologiczne dla samorządów i wesprzemy tworzenie planów rozwoju dla gmin, na terenie których funkcjonują obszarowe formy ochrony przyrody.

Ochrona polskich lasów. Lasy Państwowe są dziś poza społeczną kontrolą. Funkcjonują jak państwo w państwie i nastawione są na czerpanie zysków z eksploatacji przyrody. Przekształcimy je w agencję rządową i odejdziemy od rabunkowej gospodarki leśnej. Całkowicie wyłączymy lasy obejmujące co najmniej 6 proc. powierzchni kraju – nie licząc parków narodowych – z wycinki drzew. Na terenach tych powstaną Lasy Obywatelskie, które będą pełnić funkcje przyrodnicze, a zarazem służyć obywatelom do odpoczynku i rekreacji. Uniemożliwimy prowadzenie gospodarki leśnej bez Planów Urządzenia Lasu i zagwaran¬tujemy możliwość zaskarżenia decyzji zatwierdzających PUL do sądów.

Trzecia droga: 30 września Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz przyjęli w Olsztynie Pakt dla Lasów Państwowych.
Dokument składa się z pięciu punktów, powstał we współpracy z leśnikami, a jego celem jest naprawienie sytuacji w Lasach Państwowych po ośmiu latach rządów PiS i Suwerennej Polski.
-  Po wygranych wyborach musimy odpolitycznić lasy, żeby dyrektor Lasów Państwowych i żaden leśnik już nigdy więcej nie występował w mundurze na politycznej konwencji partyjnej. Uporządkować i ujawnić wydatki Funduszu Leśnego, bo dziś to faktycznie fundusz wyborczy Zjednoczonej Prawicy. A przede wszystkim podnieść rangę ustawowej ochrony lasów i zabezpieczyć je przed ewentualną prywatyzacją. 
Wiemy jak to zrobić. W 2023 roku przywrócimy lasom należny status, a mundurowi leśnika szacunek - powiedziała Urszula Pasławska, przewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, inicjatorka powstania Paktu dla Lasów. 

Pakt dla Lasów zakłada:

1. Odpolitycznienie Lasów Państwowych.

Lasy i leśnicy nie mogą być łupem politycznym, a praca w Lasach Państwowych ma rangę służby państwowej. Przywrócimy całkowitą apolityczność kadry zarządzającej. Polityka kadrowa musi opierać się na kompetencjach, nie przynależności partyjnej.  Chcemy stworzyć przejrzysty system awansów opierając się o kwalifikacje i doświadczenie, a nie przynależność partyjną.

2. Prawną ochronę lasów przed sprzedażą.

Zagwarantujemy lasom konstytucyjną ochronę przed prywatyzacją.

3. Uspołecznienie procesu zarządzania Lasami Państwowymi.

Lasy są własnością wszystkich Polaków, będziemy nimi zarządzać w dialogu ze społeczeństwem, odbudowując zaufanie Polek i Polaków do leśników i prestiż zawodu leśnika. Zaktualizujemy dokumenty wyznaczające kierunki polityki leśnej państwa, które będą odpowiedzią na nowe wyzwania i zadania leśnictwa, określą jasne zasady i zakres form ochrony przyrody, uwzględniając konieczność zachowania  bioróżnorodności i budowania odporności lasów na skutki zmian klimatu.

4. Uzdrowienie zasad handlu drewnem

Stworzymy jasne i przejrzyste zasady handlu drewnem, wzmacniając konkurencyjność polskich podmiotów przetwarzających drewno. Uniemożliwimy  eksport surowego drewna poza Unię Europejską.

5. Transparentną politykę finansową Lasów Państwowych.

Usprawnimy system finansowy LP, tak by nie dopuszczał do: trwonienia publicznych zasobów na realizację partyjnych interesów oraz realizację projektów i działań, w tym promocyjnych i medialnych, które nie wpisują się w misję Lasów Państwowych i nie mają nic wspólnego z dbałością o polską przyrodę.

W programie PiS, jak wylicza organizacja Lasy i Obywatele, na temat lasów znajdują się następujące deklaracje:
    - Nie odstąpimy od obrony polskich lasów. Nie pozwolimy na przenie¬sienie nadzoru nad polskimi lasami do kompetencji współdzielonych w Unii Europejskiej, bo polskie lasy są jednym z filarów naszej suwerenności. Polskie lasy stanowią jedną trzecią terytorium naszego kraju i nadzór nad nimi, a także prowadzenie gospodarki leśnej, to wyłączna kompetencja Rzeczypospolitej Polskiej.
    - Zwiększymy zalesienie kraju, a w konsekwencji wzrost powierzchni zajmowanej przez naturalne rezerwuary dwutlenku węgla.
    - Koniec z betonozą. Doprowadzimy do zazielenienia przestrzeni publicznej w miastach.
    Zwiększymy do 8 proc. współczynnik przestrzeni zielonych w miastach.

Podczas spotkania z wyborcami w Chełmie prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o polskich lasach, o których jego zdaniem chce decydować Unia Europejska. „To jest nasza własność. A z własnością wiąże się wolność. To, że możemy sobie spokojnie wejść do lasu, to nie jest tak wszędzie, w wielu krajach lasy są w rękach prywatnych lub we władaniu korporacji. My tę wolność mamy, chodzimy na grzyby do lasu, chodzimy, aby wypocząć. To jest część naszej wolności i nie damy sobie tej wolności odebrać” – mówił prezes PiS.  
Źródło: FB Lasy i Obywatele, FIRMYLESNE.pl, Money.pl


 




Dodano 11:24 26-09-2023


  


  


  


  


  


Subskrypcja

Zostań naszym subkskrybentem a powiadomimy Cię o każdej nowości na naszej stronie.


Reklama